جولای 3, 2020

مهار گرانی و تورم عزم جدی همگان را نیاز دارد

سایت خبری دشتک/فارس امام جمعه شیراز با اشاره به تورم و گرانی‌های اخیر، بر لزوم جلوگیری از تداوم این روند تاکید و خاطرنشان کرد که مهار گرانی و تورم، عزم همگانی در همه سطوح از مردم تا مسئولان را نیاز دارد.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه 6 تیر شیراز با اشاره به هفته بازخوانی و افشای حقوق بشر آمریکایی، بیان کرد:  آمریکا اقداماتی در کشور ما و جهان انجام داده که مسلما در آشکارا نقض حقوق بشر و ظلم به بشریت محسوب می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس ادامه داد: آنها خود را با پلاک‌های دوگانه‌ای تبرئه می‌کنند و در مقابل دیگران را محکوم کرده‌اند که باید پاسخگو باشید.

او با بیان اینکه ترور آیت‌الله بهشتی و یارانش و شهید سلیمانی رسما با حمایت آمریکا انجام شد، گفت: از گذشته تاکنون ظلم و بی احترامی از آمریکا دیده و می‌بینیم که مسلما باید این ظلم‌ها را محکوم کنیم، مردم خود آمریکا نیز امروز به جایی رسیده‌اند که شعار می‌دهند، نمی‌توانیم نفس بکشیم.

آیت‌الله دژکام با تاکید بر اینکه اگر می‌خواهیم زیر ظلم نباشیم، باید قدرتمند شویم، عنوان کرد: آمریکا به دلیل اینکه نمی‌خواهد دست از ظلم خود بردارد، مرتبا فشار های اقتصادی را بر ما تحمیل می‌کند، اخیرا هم به دلیل موضوع برجام، روباه صفتان اروپایی بر علیه ایران اطلاعیه می‌دهند که به آن عمل کنیم.

او همچنین به موضوع گرانی و فشارهای اقتصادی فعلی هم اشاره کرد و گفت: موضوعاتی چون؛ گرانی و  فساد از مطالبات مورد نظر مقام معظم رهبری در 40 سال گذشته است و در حکم ریاست فعلی قوه قضاییه هم عنوان کردند که با فساد مبارزه کنید.

امام جمعه شیراز خواستار جدیت دستگاه قضایی و همچنین مردم در راستای مبارزه با فساد شد و ادامه داد: گرانی غیر از گرانفروشی است اما شاهد هر دو نیز هستیم؛ عده‌ای گران فروش هستند که امیدواریم خداوند آنان را هدایت کند.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه این نوع گرانفروشی دلیل تورم نیست، گفت: از فرهیختگان درخواست می‌کنیم که در این موضوع مطالعه کنند و عوامل گرانی را بشناسند.

نماینده ولی فقیه در فارس و امام جمعه شیراز تاکید کرد: جلوگیری از گرانفروشی نیاز به اراده همه قوا و مردم دارد؛ مردم باید جهادی مانند زمان انقلاب به میدان بیایند.

آیت‌الله دژکام در بخشی از خطبه‌های نماز جمعه شیراز ضمن گرامیداشت دهه کرامت، در پیش بودن روز بزرگداشت حضرت شاهچراغ(ع) را یادآور شد و گفت: مسلما در درجه نخست برای شیرازی‌ها و مردم فارس و جنوب کشور وظیفه است که قدر اینکه در جوار این امام زاده بزرگوار هستند را بدانیم و احترام ویژه کنیم که این وجود با عظمت حضورش در منطقه مایه برکت و لطف الهی است.

خطیب جمعه شیراز در خطبه اول نماز نیز به ادامه مباحث هفته‌های اخیر پیرامون جنود عقل و جهل پرداخت و با بیان اینکه دومین لشکر برای عقل ایمان است، این مورد بسیار مهم تلقی و خاطرنشان کرد: برخی مواقع به خاطر تعصب دینی نکاتی را مطرح می کنیم که اینگونه نیست، خداوند در مرتبه نخست عقل را قرار داده چراکه هنگامی که عقل وجود داشت ایمان نیز در پی آن وجود دارد، اگر ترتیب این دو را عوض کردیم ضرر خواهیم کرد.

او با بیان اینکه مقابل ایمان کفر قرار دارد، به آیات دوم و سوم سوره انفال اشاره و اضافه کرد: برخی مواقع می گویند فلان رئیس آمده نباید ترسید، اگر ایمان بود به جای ظاهر سازی جلو این و آن از خداوند می ترسیدند. ایمان این است که از خدای خالق بترسیم.

آیت‌الله دژکام با اشاره به اینکه مومن با شنیدن آیات الهی باید دلش محکم شود، گفت: باید در تحلیلهای ذهنی خود به این توجه و اقدامات آمریکا طی 40 سال انقلاب را تحلیل کنیم که طی این چهاردهه بر ما چه گذشت و کدام قدرت ما را به این جایگاه رساند. هنگامی مومن آیات الهی را می شنود باید دلش محکم می شود، آیا اخباری که می شنویم به یاد خدا می افتیم، باید در تحلیل های ذهن خود به این توجه کنیم، صحنه هایی که در آمریکا گذشت و 40 سال انقلاب را تحیل کنیم که در این 40 سال چه بر ما گذشت و کدام قدرت ما را به اینجا گذاشت. اینکه قدرتی با چندین کشتی پر از بنزین و اقلام دیگر به آن طرف اقیانوس اطلس می رود و از تحریم و تهدید آمریکا نمی ترسد، این قدرت از کجا آمده است؟

نماینده ولی فقیه با بیان اینکه آزادی خرمشهر نیز به وسیله همین قدرت بود، تاکید کرد: اینکه می گویند ما در شورای حکام می خواهیم بیانیه بدهیم، درواقع می خواهند ترس در دل ما بیندازند اما مومن خدا را پشت سر خود دارد و ترس ندارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code