جولای 4, 2020

حضور آگاهانه در انتخابات نماد جامعه پردازی است

سایت خبری دشتک/فارس نماینده ولی فقیه در استان فارس با تاکید بر لزوم به روز بودن همه در حرکت انقلابی، خاطرنشان کرد که لازمه انقلابی بودن از نظر او، ابتدا خودسازی و در ادامه جامعه پردازی و حضور آگاهان در انتخابات نمادی بارز از جامعه پردازی است.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام شنبه ۲۶ بهمن در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان فارس، ضمن تبریک به مناسبت سالروز میلاد فرخنده حضرت فاطمه زهرا(س) و روز مادر و با بیان اینکه همه حضرت زهرا(س) را به عنوان یک بانوی انقلاب می‌شناسیم، گفت: انقلابی بودن یک امتیاز محسوب می‌شود و همه می‌خواهیم انقلابی باشیم اما این انقلابی بودن به چه معنا و مقصود است؟

او گفت: برای نسل ما، ذهنیاتی از انقلابی بودن وجود دارد که نیازمند اصلاح است. در دهه پنجاه، جریان‌های مارکسیستی در فضای بین‌المللی و حتی داخل کشور، سعی می‌کردند مفهوم انقلابی بودن را حتی با رفتارهای خاص خودشان، مصادره کنند. کوبنده بودن در آن ایام مترادف انقلابی بودن بود و منطقی بودن و آرامش داشتن، در تضاد با انقلابی بودن تلقی می‌شد.

امام جمعه شیراز ادامه داد: در فضای آن سال‌ها، برخی به اشتباه تصور کردند انقلاب اسلامی نیز اینگونه است. افرادی چون شهید مطهری در دهه پنجاه و در بزنگاه انقلاب، خیلی تلاش کردند تا مفهوم صحیح انقلاب اسلامی را از آن مفهومی که مارکسیست ها و کمونیست ها دنبال می کردند، تمایز دهند و هویت یک مسلمان انقلابی را به درستی تبیین کنند.

او با اشاره به اینکه برخی‌ها سئوال می‌کنند که آیا به اندازه‌ای که باید، انقلابی هستی؟، گفت: بنده انقلابی بودن را عمیقا باور دارم و به آن معتقدم، اما شعار دادن بدون پشتوانه عملی و بدون فکر را نه تنها قبول ندارم بلکه معتقدم چنین روندی به آرمان اصلی انقلاب نیز لطمه می زند.

آیت‌الله دژکام گفت: انقلابی بودنی که بنده به آن معتقدم، گام اولش خودسازی است. یعنی فردی که می‌خواهد انقلابی باشد باید به تقوا و اخلاص و افزایش دانش و مهارت های شخصی دست یابد؛ فردی که خودسازی نکرده باشد و خود ساخته نباشد، یک انقلابی خوب نیز نمی تواند باشد؛ این خودسازی گرچه بر روی افراد جامعه پیاده می شود، اما موضوعی شخصی نیست و دانشگاه و جامعه باید برای تعلیم و تربیت شخصی افراد برنامه داشته باشد.

او با اشاره به فرمایشی از حضرت زهرا(س) که میفرمایند “اگر انسان، عبادت های خود را خالصانه به سوی خدا بفرستد خداوند نیز برترین مصلحت های خود را به سوی آن فرد می فرستد” گفت: این بندگی خالصانه برای خدا، بهترین راهکار خودسازی فردی به شمار می‌رود که توسط حضرت زهرا(س) برای ما به عنوان چراغ راه به یادگار مانده است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه پس از خودسازی به جامعه پردازی می‌رسیم؛ اضافه کرد: جامعه پردازی یعنی طراحی سیستم های توزیع عادلانه ثروت، یعنی طراحی الگوهای رفتاری صحیح مدیران جامعه و یعنی تعریف راه حل منطقی و علمی برای کلیه سازوکارهای اداره جامعه به نحوی که هیچ ابهام و مشکلی بی پاسخ باقی نماند؛ اینگونه اگر رفتار کنیم و به خودسازی و جامعه پردازی توجه ویژه داشته باشیم، یک انقلابی واقعی هستیم و آنگاه می‌توانیم بر پایه این انقلابی بودن، تمدن اسلامی را نیز برپا کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت: امروز توریست هایی که به شیراز می آیند، نمادهایی از تمدن در گذشته های دور را می بینند اما تمدن اسلامی در چند ده سال و چند صد سال گذشته اثر چندانی که قابل نمایش باشد، ندارد؛ دلیل مهم آن، استعمار و هجمه ای بود که به استقلال و هویت ملی و ایرانی ما در این چند قرن وارد شد.

آیت‌الله دژکام گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی، باید بتوانیم تمدنی کامل و غنی و قابل ارائه به دنیا برپا کنیم به نحوی که قدرت های دیگر نتوانند با تحریم و تهدید به آن خدشه وارد کنند.

امام جمعه شیراز یکی دیگر از نمادهای جامعه پردازی را حضور آگاهانه در انتخابات دانست و گفت: صرف حضور در انتخابات مهم است اما کافی نیست. حضور باید آگاهانه باشد تا به اصلاح ساختارهای جامعه بینجامد.

نماینده ولی فقیه در فارس خاطرنشان کرد: اگر ساختارهای معیوب و کمبودها بر اثر انتخاب آگاهانه مردم و در صندوق های رای اصلاح نشود، این کمبودها و نقائص زمینه را برای برپایی فتنه و ایجاد نارضایتی در بین مردم ایجاد می کند. بنابراین، باید آگاهانه و مسئولانه انتخاب کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code