دانشجویان و ورزشکاران

برد تارتار در شطرنج با شفر

۲۷ مرداد ۱۳۹۷

خبرورزشی/ محمدرضا شکوهی: همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد دیدار پارس‌جنوبی و استقلال دیدنی از کار درآمد و البته یکی از دلایل عمده این مسئله هم تاکتیکی بودن این بازی بود. در این دیدار هر دو کادر فنی با برنامه وارد میدان شدند و برای ۹۰ دقیقه خود استراتژی‌های از قبل طراحی شده تدارک دیدند تا در جریان بازی ما هم از این بابرنامه بازی کردن هر دو تیم لذت ببریم. در مطلب زیر برش‌هایی از این مسابقه تاکتیکی را برای شما مهیا کرده‌ایم.
۱- شکل متفاوت بازی در هر نیمه
هر دو تیم قصد داشتند بازی را هجومی آغاز کنند، ولی در این زمینه تیم پارس‌جنوبی توانست منطقی‌تر کار کند و با محکم کردن کمربند میانی‌اش نبض بازی را به خوبی در اختیار بگیرد؛ اتفاقی که باعث شد آن‌ها بسیار زود به گل هم برسند، اما با شروع نیمه دوم این شفر بود که برای رسیدن به گل برنامه‌هایش را تغییر داد و البته در سوی مقابل هم تارتار و همکارانش بر استراتژی دفاع – ضدحمله و تجمع در زمین خودی به توافق رسیدند و با بستن روزنه‌های نفوذ آبی‌ها سعی کردند تا فضای حیاتی را در منطقه یک‌سوم دفاعی‌شان به روی هافبک‌ها و مهاجمان استقلال ببندند که در انتها در این زمینه هم موفق عمل کردند و توانستند سه امتیاز شیرین را کسب کنند.
۲- یک نکته منفی در یک‌سوم ابتدایی به ضرر استقلال
یک آمار عجیب در ۳۰ دقیقه ابتدایی این بازی ۸ خطای استقلال در مقابل تنها یک خطای پارس جنوبی بود. نکته‌ای که نشان می‌داد شاگردان شفر بعد از دریافت گل و کلاً در یک‌سوم ابتدایی بازی عصبی بودند وگرنه نیازی به ارتکاب ۸ خطا در این زمان آن هم از سوی تیمی که یک بر صفر عقب بود، نیست…
۳- بدشانسی آرمین با سماجت صالحی
مرور تنها گل این بازی این سؤال را در ذهن ایجاد می‌کند که این گل به خودی سهرابیان نتیجه بدشانسی این بازیکن بوده یا سماجت و پیگیری و تعقیب توپ ابراهیم صالحی؟ و البته بعد از بررسی هر دو گزینه متوجه می‌شویم قطعاً هر دو مورد مذکور در ثبت این گل تأثیر زیادی داشته است.
۴- روز عذاب محمدی‌مهر در مقابل سیف‌اللهی
فرشاد محمدی‌مهر در برگشت به جم و قرار گرفتن مقابل تیم سابقش انصافاً تلاش زیادی از خود نشان داد، ولی از بدشانسی او همین بس که روح‌ا… سیف‌اللهی برای این بازی بسیار انگیزه داشت و روز خوبی را پشت سر گذاشت و دوندگی زیاد او به همراه تکنیک خوبش باعث شد فرشاد یک روز بسیار سخت را مقابل سیف‌اللهی تجربه کند و عذاب زیادی بکشد؛ اتفاقی که در نهایت منجر به تعویض دفاع راست آبی‌ها هم شد.
۵- تعویض‌های زودهنگام شفر مقابل تغییرات تارتار
شکست یک بر صفر در نیمه اول به اضافه بازی بسیار ضعیف و بد میلاد زکی‌پور و تا حدودی سردرگمی روح‌ا… باقری در نوک حمله استقلال، دو دلیلی بود که شفر دست به دو تعویض زودهنگام بزند و از رضا آذری و طارق همام استفاده کند. تغییراتی که البته در آهنگ بازی آبی‌ها تأثیر مثبتی گذاشت و در آخر هم نیومایر در ۹ دقیقه پایانی به زمین آمد که البته او هم تأثیرگذار بود و، اما در سوی مقابل دو تعویض ابتدایی تارتار هم به دقایق ۶۰ و ۶۱ بود که هردوی آن‌ها مربوط به خط جلوی این تیم می‌شد که طی آن امیر میربزرگی و عماد میرجوان به دلیل دوندگی زیاد و البته نیاز جمی‌ها به بازی دفاعی‌تر، از زمین خارج شدند تا محمد نوری تکنیکی و توپ‌نگهدار و همچنین فرشید پاداش برای زمان انتقال توپ پارسی‌ها از دفاع به حمله به زمین بیایند تا با این تغییرات آن‌ها بتوانند توپ را در زمین استقلال حفظ کنند و از فشار حملات آبی‌ها کم کنند و در آخر هم تعویض سوم تارتار خروج ابراهیم صالحی دونده و خسته از زمین و ورود رضا علیاری به زمین بود تا هم زمان به سود آن‌ها بگذرد و هم نیروی دوندگی آن‌ها در پرس مدافعان در زمین آن‌ها افزایش پیدا کند.
۶- شیفت‌های عالی پارس‌جنوبی در فاز دفاعی
یکی از برنامه‌های اصلی پارس‌جنوبی در فاز دفاعی و در زمان مالکیت توپ استقلالی‌ها به خصوص در نیمه دوم، این بود که آن‌ها با حداکثر نفرات خود پشت توپ قرار بگیرند و فارغ از حضور در هر منطقه زمین با رعایت این اصل برنامه بعدی خود را در شیفت شدن بگذارند تا با استفاده از این دو حربه بازی استقلال و توپ را به جناحین بکشانند و سپس با ایجاد برتری عددی برای گرفتن توپ تلاش کنند. برنامه‌ای که خیلی خوب اجرا شد و به غیر از چند صحنه اجازه بازی در عمق را به شاگردان شفر نداد تا در نهایت برنده این بازی شطرنج‌گونه تارتار و همکارانش باشند.