آگوست 15, 2020

افتتاح ۱۴۰۰ میلیارد تومان پروژه برق‌آبی در فارس

سایت خبری دشتک/فارس مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره آب منطقه‌ای فارس اعلام کرد که پنج‌شنبه ۱۲ تیر ۴ طرح عمرانی صنایع آب و برق در قالب یک ارتباط ویدئو کنفرانسی با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح می‌شود.

حمیدرضا دهقانی گفت: این طرح‌ها شامل فاز نخست خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن، آبرسانی به شهر سعادت شهر، تصفیه خانه فاضلاب شماره ۲ شیراز و نیروگاه ۱۰ مگاواتی خورشیدی لارستان که ارزش این طرح‌ها ۱۴۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش سایت خبری دشتک به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای فارس، دهقانی خاطرنشان کرد: معاون آب و فاضلاب وزارت نیرو حین افتتاح و بهره‌برداری از این طرح‌ها در شیراز حضور خواهد داشت.

دهقانی همچنین گفت: همزمان با رشد روزافزون جمعیت و گسترش سایر تاسیسات زیربنایی و توسعه شهری در ۲۵ سال اخیر و احتمال آلودگی و کاهش آب سفره آب‌های زیرزمینی، مطالعات توسعه برداشت آب از دریاچه سد درودزن و تصفیه و انتقال آن برای تامین مصارف آب شهری و صنعتی در دستور کار شرکت سهامی آب منطقه‌ای فارس قرار گرفت.

او گفت: به همین منظور و برای انتقال آب مورد نیاز بخشی از کلانشهر شیراز مطالعه و سپس اجرای خط دوم آبرسانی به شهر شیراز از سد درودزن با استفاده از توان و پتانسیل شرکت‌های داخلی آغاز شد.

دهقانی با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح سال ۹۰ آغاز شده است، گفت: این طرح بزرگ شامل خط لوله، ایستگاه پمپاژ، احداث مخازن سه گانه، حفرتونل به طول ۵ کیلومتر، علیرغم مشکلات موجود با جدیت دنبال شد و اکنون فاز اول آن به ظرفیت ۷۵۰ لیتر بر ثانیه در آماده افتتاح و بهره برداری است.

او افزود: براساس برآورد روز، این ابر پروژه تاکنون هزینه‌ای بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال در برداشته و امید است با تامین اعتبارات مورد نیاز باقی مانده بتواند در اسرع وقت با ظرفیت کامل به بهره برداری برسد.

دهقانی از ویژگی‌های خاص این خط را ظرفیت بالا و ارتفاعات صعب العبور در بخشی از مسیر عنوان کرد که سبب احداث یک باب ایستگاه پمپاژ در مقیاس بزرگ شده و در بخشی دیگر از مسیر تونلی به طول ۵ کیلومتر با شرایط خاص احداث شده است.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره آب منطقه‌ای فارس همچنین در خصوص طرح آبرسانی به شهر سعادت شهر نیز گفت: فاز نخست طرح آبرسانی به شهرهای سعادت شهر و ارسنجان که از سال ۹۵ آغاز شده و شامل آبرسانی به سعادت شهر است، سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار مترمکعب آب شرب این شهر را تامین می‌کند.

او با بیان اینکه بالغ بر ۳۹ میلیارد تومان برای اجرای این طرح هزینه شده است، گفت: برای افتتاح فاز دوم این طرح که آبرسانی به ارسنجان است نیاز به ۵۰میلیارد تومان اعتبار داریم که تا پایان امسال و در صورت تامین اعتبار، نهایی و آماده بهره‌برداری خواهد شد.

دهقانی با اشاره به پروژه تصفیه‌خانه شماره ۲ شیراز نیز گفت: با افتتاح این طرح بالغ بر ۱۰۰هزار مترمکعب فاضلاب در طول شبانه روز به ظرفیت این تصفیه خانه اضافه شده و امکان تحت پوشش قرار دادن حدود ۱۸۰ هزار خانوار ساکن در شهر شیراز فراهم می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code